the weeknd songs2019

ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود

امتیاز شما به آهنگ
[کل: 5 میانگین: 4.8]

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود

د ویکند | The weeknd چراغ‌های کور‌کننده | Blinding Lights

آهنگ Blinding Lights  | چراغ های کور کننده | پرتوهای کور کننده  آهنگی از خواننده و ترانه سرای کانادایی ایبل مکنن تسفی معروف به The weeknd است. آهنگ blinding lights د ویکند در 29 نوامبر 2019، از طریق کمپانی های نشر موسیقی ایکس او | XO و ریپابلیک رکوردز |  Republic Records، به عنوان دومین تک آهنگ از چهارمین آلبوم استودیویی د ویکیند با نام آخر شب |After Hours (2020)  انتشار یافت.

آهنگ blinding lights توسط د ویکند، مکس مارتین و اسکار هولتر نوشته و  ساخته شده است که با کار نوازندگان کانادایی همچون احمدبلشی معروف به بیلی و جيسون كوينفيل معروف بهDaHeala  اعتبار بیشتری یافته است. د ویکند پس از پنج ماه غیبت در رسانه های اجتماعی، در 20 نوامبر 2019 به اینستاگرام بازگشت و شش روز پس از آن در 26 نوامبر 2019 این آهنگ را پست کرد.

او پیشتر و در ژوئن 2019  از پروژه ای خبر داده بود که نامش را Chapter VI گذاشته بود. در 24 نوامبر 2019، یک تبلیغ مرسدس بنز برای اولین بار در تلویزیون آلمان پخش شد که بخش هایی از نماهنگ Blinding Lights را نشان می داد که ویکند در حال رانندگی پشت فرمان یک مرسدس بنز شاسی بلند EQC است و از سیستم ضبط خودرو می خواهد که آهنگ تازه او را پخش کند.

نسخه کامل این آگهی بازرگانی در 29 نوامبر در کنار تک آهنگ blinding lights د ویکند به نمایش درآمد. در روزهای پس از آن، او در رسانه‌های اجتماعی بازگشت خود را به موسیقی با جملات زیر اعلام نمود.

“the fall starts tomorrow night” and “Tonight we start a new brain melting psychotic chapter! Let’s go!”

آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود، بررسی، متن و ترجمه چراغ های کور کننده

گفته های د ویکند از ساخت آهنگ پرتوهای کور کننده

در گفتگویی که جم اسواد از مجله Variety با او انجام داد، د ویکند در مورد تجربه کاری اش با مکس مارتین، ترانه سرا و تهیه کننده سوئدی گفت: “من و مکس به معنای واقعی کلمه بهترین دوستان هم هستیم و من این همکاری را با اشخاص زیادی  ندارم زیرا اینکار همانند یک رابطه است و حتی مانند یک ازدواج است که شما باید آن را بسازید.

ویکند در گفتگوی دیگری با بیلبورد ضمن ابراز علاقه فراوان خود به موسیقی دهه 80 میلادی می گوید: “من همیشه موسیقی دوران پیش از زایشم را تحسین می کنم و شما می توانید این موضوع را از نخستین میکس تیپ من دریابید، چراکه گروه های موسیقی دهه 80 همچون سوزی اند د بَنشیز و کوکتو تویینز نقش بسیاری مهمی را در صدای من بازی می کنند. آنها گاهی مرا یاری می دهند تا آوای تازه ای بیافرنیم و گاهی هم خودشان را در کار من آشکارا به نمایش می گذارند.

پس زمینه معنایی ترانه آهنگ چراغ های کور کننده the Weeknd

در سراسر آهنگ blinding lights، د ویکند به دنبال زنده کردن دوباره رابطه با عشقش و بیان اهمیت آن است. در این ترانه او شهرهای لاس وگاس و نوادا را با نام Sin City یا شهر گناه یاد می کند. د ویکند درباره ترانه بلایندیگ لایتس می گوید: ” آهنگ blinding lights درباره زمانیست که شب هنگام  و در حالت مستی برای رفتن و دیدن کسی رانندگی می کنید اما نور چراغ ها شما را کور می کنند.”

او در پروفایل خود می گوید: “هیچ چیز نمی تواند شما را از رفتن و دیدن آن شخص باز دارد، زیرا شما خیلی تنها هستید. من هرگز رانندگی در حالت مستی را  تشویق نمی کنم اما خُب این حسی تاریک است که آن را بازگو کرده ام.”

بررسی آهنگ Blinding Lights د ویکند

این آهنگ با کلید اف دوریان و با سرعت 171 کوبه در دقیقه نوشته شده است. دامنه آواز Weeknd از نت پایین F3 تا نت بالای C5 را در بر می گیرد. به گفته کریس مولانفی از مجله آنلاین اسلیت | Slate، آهنگ blinding lights د ویکند از چامه مقیاس‌پذیرش گرفته تا کُر پرتنش خود، همواری و ریاضی ملودیک را به نمایش می‌گذارد و این همان چیزیست که مکس مارتین را پرآوازه ساخته است.

ساختار دوریان، طبیعتی رویایی و سرخوشانه به آهنگ می دهد و این در حالیست که سرانجام به یک آکورد مینور تبدیل می شود. در نماهنگ یا موزیک-ویدئوی آهنگ blinding lights د ویکند این اثر، آهنگ بطور موقت روی دوریان Eb تنظیم می شود به گونه ای که کوبه آهنگ کاهش می یابد.

فرانک دی جیاکومو، نویسنده بیلبورد در ارزیابی ویژگی های آهنگ blinding lights د ویکند می گوید: “کوبه های درام آغازین، همانند بازگشت با ماشین زمان دلورین به آهنگ”Beat it” مایکل جکسون می باشد.

آمیزه آمفتامین گونه آن، خاطرات خوشی را از آهنگ “Yoiung Turks” راد استوارت در دوران چاپ پلنگی تداعی می‌کند همچنین می تواند یاداور مدل موی کاکُلی مایک اسکور از گروه A Flock of Seagulls باشد؟ و برای شما این پرسش را پدید می آورد که آیا ارگ فیلم ترسناک رده B این آهنگ تداعی کننده آهنگ «Somebody’s Watching Me» ساخته راکول نیست؟ در واقع آواز درامبوی-وار ایبل مکنن تسفی (د ویکند) یک تونیک جادویی و ضروری را برای مواقع آشفتگی شنونده است.

 

نقد آهنگ Blinding Lights

آهنگ چراغ های کور کننده با تحسین گسترده منتقدان در سراسر جهان روبرو شد. بسیاری از منتقدان گیرایی دلتنگین یا نوستالژیک Blinding Lights را عامل موفقیت آن می دانند. آنها می گویند این آهنگ یکراست شما را به سال 1985 بر می گرداند. کریس دیویل در تمجید آهنگ blinding lights د ویکند، می گوید که زیبایی و حال و هوای دهه هشتادی آهنگ به شما می گوید که دهه 80 هرگز نمی میرد یا دستکم نئون های پر زرق و برق دهه 80 در یاد همه ما خواهد ماند.

لیندسی زولادز روزنامه نگار نیویورک تایمز می نویسد :”آهنگ Blinding Lights یکی از بهترین آهنگ های سال 2020 است  و در واقع یک آهنگ پیشرو نوین شده از پاستیک دهه 80 است. باعث سرافرازیست که آهنگ دلخواه شما که اهمیتی نمی دادید دیگران یک بار و یا یک میلیارد بار گوش کنند، پر پخش ترین آهنگ سال شده باشد.”

جان کارامانیکا می گوید: “آهنگ Blinding Lights یک آهنگ تمام عیار است که هم آینده ای شگفت انگیز را به نمایش می گذارد و هم سال های پرشکوه مگا-پاپ را برای شما تداعی می کند. چراغ های کور کننده می تواند برداشتی از نوار Jazzercise سال 1986 باشد.”

موفقیت های آهنگ چراغ های کور کننده

آهنگ blinding lights د ویکند در آمریکا به مدت چهار هفته در رده نخست بیلبورد Hot 100 قرار گرفت و در ادامه نیز رکوردهای تازه ای همچون آهنگی که بیشترین هفته ها را در میان 5 آهنگ برتر و 10 آهنگ برتر سپری کرده است از آن خود کرد. جالب است که این آهنگ برای نخستین بار در تاریخ توانست به مدت یک سال رده خود را در میان 10 آهنگ برتر سال حفظ کند.

پروتو های کور کننده همچنین طولانی‌ترین بازه زمانی را که 90 هفته می باشد در چارت Hot 100 ثبت نمود که در هفته یازدهم سپتامبر 2021 به پایان رسید. آهنگ blinding lights د ویکند همچنین سال 2020 را به عنوان برترین آهنگ بیلبورد Hot 100 به پایان رساند. این آهنگ همچنین با به دست آوردن رده نخست 100 آهنگ داغ یا Hot 100 کانادا باعث شد که د ویکند پنجمین  شماره-یک خود را در چارت آهنگها به دست آورد. آهنگ Blinding Lights همچنین در بریتانیا و 36 کشور دیگر در صدر جدول رکوردها جای گرفته است. در 23 نوامبر 2021، توسط بیلبورد | Billboard به عنوان شماره 1 برترین Hot 100 Hit  همه دوران شناخته شد.

بر پایه اعلام فدراسیون جهانی صنعت آوانگاری یا فونوگرافی (IFPI) آهنگ blinding lights د ویکند موفق‌ترین تک‌ آهنگ Weeknd در سراسر جهان تا به امروز، بهترین تک‌آهنگ جهانی در سال 2020 بود که 2.72 میلیارد اشتراک استریم در سراسر جهان به دست آورد. این آهنگ همچنین هشتمین تک‌آهنگ جهانی با بهترین اجرا در سال 2021 رکورد 1.61 میلیارد اشتراک استریم را به دست آورد. آهنگ نورهای کور کننده چهارمین آهنگ پرپخش سال 2021 در بریتانیا بوده است.

در اسپاتیفای، آهنگ آهنگ Blinding Lighـts با نزدیک به 1.6 میلیارد استریم، پر پخش‌ترین آهنگ سال 2020 بود و دومین آهنگ پر استریم تمام دوران بر روی پلتفرم می باشد.

 

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند

شما در زیر هر رج دو ترجمه خواهید دید. نخستین آن از نوع ملودیک و شاعرانه هست و تا 90 درصد با وزن آهنگ همخوانی دارد. در ترجمه آهنگین، حتی اگه ملودی تو ذهنتون باشه می تونید آهنگو به فارسی بخونید. ترجمه دوم پایین رج شعری، ترجمه تقریبا دقیق هست. در ادامه متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند تقدیم شما می شود.

  • ترجمه آهنگین یا ملودیگ به رنگ سبز
  • ترجمه دقیق‌تر به رنگ آبی

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند

[Intro]

Yeah

آره

[Verse 1]

I’ve been tryna call
زنگ خواستم بزنم
داشتم سعی می کردم بهت زنگ بزنم

 

I’ve been on my own for long enough
تو خودم بودم من خیلی وقت
بسه دیگه خیلی تو خودم بودم

 

Maybe you can show me how to love, maybe
نشون میدی به من دوس داشتنو، شاید
شاید تو بتونی راه و رسم دوست داشتن رو نشونم بدی، شاید

 

I’m going through withdrawals
دارم ترک می کنم
من دارم ترک می کنم (اعتیاد را)

 

You don’t even have to do too much
این همه کار کردن دیگه بس
دیگه نمی خواد این همه کار کنی

 

You can turn me on with just a touch, baby
می تونی تو برگردونیم با یه لمس، عشقم
با یه لمس می تونی منو دلبسته خودت کنی عشقم

 

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند

 [Pre-Chorus]

 

I look around and
یه نگا می کنم
دور و برم رو که نگام می کنم

 

Sin City’s cold and empty (Oh)
شهر سین سرد و خالیس
این شهر گناه، سرد و خالیه

 

No one’s around to judge me (Oh)
کسیم براش مهم نیس
کسی اینو را نیست که قضاوتم کنه

 

I can’t see clearly when you’re gone
خوب یادم نمیادش کی رفتی
درست نمی دونم کی رفتی تو

 

[Chorus]

 

I said, ooh, I’m blinded by the lights
گفتم، اووه، کور کرد این نور منو
گفتم، اووه، نور این چراغا منو کور کرد

 

No, I can’t sleep until I feel your touch
نه، نمی خوابم تا کنیم لمس
نه، نمیتونم بخوابم مگه اینکه لمسم کنی

 

متن و ترجمه آهنگ پرتوهای کور کننده از the Weeknd

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود
متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود

I said, ooh, I’m drowning in the night
گفتم، اووه، ماشین تو شب می رونم
گفتم، اووه، دارم تو تاریکی شب غرق میشم

 

Oh, when I’m like this, you’re the one I trust
اوه، تو این وضعیت، تویی تکیه گاه من
تو همچین وضعی تنها می تونم به تو اعتماد کنم

 

Hey, hey, hey
هی، هی، هی

 

[Verse 2]

I’m running out of time
داره دیر میشه
دارم زمانو از دست می دهم

 

‘Cause I can see the sun light up the sky
چون آسمون داره روشن میشه
چون می تونم ببینم که خورشید با طلوعش آسمون رو روشن می کنه

 

So I hit the road in overdrive, baby, oh
پس با سرعت به جاده می‌زنم، عشقم
پس به جاده می زنم و با سرعت می رونم عزیزم

 

[Pre-Chorus]

 

Sin City’s cold and empty (Oh)
شهر سین سرد و خالیس
این شهر گناه، سرد و خالیه

 

No one’s around to judge me (Oh)
کسیم براش مهم نیس
کسی اینو را نیست که قضاوتم کنه

 

I can’t see clearly when you’re gone
خوب یادم نمیادش کی رفتی
درست نمی دونم کی رفتی تو

 

دانلود آهنگ blinding lights د ویکند

[Chorus]

 

I said, ooh, I’m blinded by the lights
گفتم، اووه، کور کرد این نور منو
گفتم، اووه، نور این چراغا منو کور کرد

 

No, I can’t sleep until I feel your touch
نه، نمی خوابم تا کنیم لمس
نه، نمیتونم بخوابم مگه اینکه لمسم کنی

 

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند

متن و ترجمه آهنگ blinding lights د ویکند | دانلود

I said, ooh, I’m drowning in the night
گفتم، اووه، ماشین تو شب می رونم
گفتم، اووه، دارم تو تاریکی شب غرق میشم

 

Oh, when I’m like this, you’re the one I trust
اوه، تو این وضعیت، تویی تکیه گاه من
تو همچین وضعی تنها می تونم به تو اعتماد کنم

 

I’m just walking by to let you know (by to let you know)
دارم میام تا بدونی تو

 

I could never say it on the phone (Say it on the phone)
پشت خط نمیشد بگم به تو
هیچوقت نمی تونستم اینارو پشت تلفن بهت بگم

 

Will never let you go this time (Ooh)
نمی ذارم بری تو، این بار
اینسری دیگه نمیذارم بری

 

[Chorus]

 

I said, ooh, I’m blinded by the lights
گفتم، اووه، کور کرد این نور منو
گفتم، اووه، نور این چراغا منو کور کرد

 

No, I can’t sleep until I feel your touch
نه، نمی خوابم تا کنیم لمس
نه، نمیتونم بخوابم مگه اینکه لمسم کنی

 

Hey, hey, hey

هی، هی، هی

Hey, hey, hey

هی، هی، هی

 

[Outro]
آهنگ blinding lights از The Weeknd

 

I said, ooh, I’m blinded by the lights
گفتم، اووه، کور کرد این نور منو
گفتم، اووه، نور این چراغا منو کور کرد

 

No, I can’t sleep until I feel your touch
نه، نمی خوابم تا کنیم لمس
نه، نمیتونم بخوابم مگه اینکه لمسم کنی

امتیاز شما به آهنگ
[کل: 5 میانگین: 4.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا